بررسی سنت دروغ اول آوریل در کشور های مختلف

0

یکی از جذاب ترین ، منحصر به فرد ترین و جالب ترین فستیوال های داخل تقویم , فستیوال دروغ اول آوریل می باشد .  در این فستیوال افراد سعی می کنند تا با نقش بازی کردن و دروغ گفتن ، باعث شوند که دوستان و یا افراد فامیل ، دروغ آنها را باور کنند و یا به عبارتی آنها را سر کار بگذارند .  حتی مواردی وجود داشته است که افراد  توانسته اند با استفاده از روزنامه ها ، مجلات و حتی تلوزیون ، دروغ خود را به مردم سراسر کشور تحمیل کنند . هر کشوری دارای خصوصیات ، سنت ها و قوانین خاص خودش در مورد این دروغ ها می باشد . در این مقاله ، سنت های چندین کشور را با یکدیگر مقایسه می کنیم .

سنت

بررسی سنت دروغ اول آوریل در کشور های مختلف

 

این فستیوال یکی از سالم ترین راه ها برای شوخی کردن با افراد خانواده و یا دوستان است . شما می توانید تنها با گفتن یه دروق و نقش بازی کردن دوستان خود را سر  کار بگذراید ، بدون اینکه به کسی آسیبی وارد شود .

 

دروغ اول آوریل در بریتانیا

در انگلیس مرسوم است که در ابتدای اول آوریل ، مردم همدیگر را با چسباندن برگه های ” به من لگد بزن ” یا  ” من ابله هستم ” به پشت یکدیگر یا با فرستادن یک دوست به دنبال نخود سیاه ( در انگلیس معمولا از دوستشان می خواهند دنبال چیزی بروند که اصلا وجود ندارد مثلا خرید یک قوطی رنگ خال خال پشمی ) همدیگر را دست می اندازند . اگر فردی بعد از ظهر کسی را دست بندازد یا دروغی بگوید ، این خود اوست که احمق لقب می گیرد ، نه قربانی . در اسکاتلند به این روز ، ” روز هانتیگاک ” می گویند .  در این روز مردم در اسکاتلند  قربانی را به آدرسی می فرستند که یک نامه را تحویل بدهد ، بعد از اینکه نامه را تحویل داد ، دریافت کنند نیز دوباره به او آدرسی جدیدی می دهد تا نامه ای را به دست شخصی برساند . با این کار ، قربانی تمام روز بیهوده به این طرف  و ان طرف می رود .

دروغ سیزده

آپریل پریما در لهستان

این جشن در لهستان به حدی جدی است مه کارمندان از سر کار مرخصی می گیرند تا بتوانند دوستان خود را دست بیندازند . دروغ اول آپریل به حدی در لهستان شایع است که گاها سیاست مدار ها هم از این دروغ استفاده می کنند .

دروغ سیزده

کیسبت نیسان در عراق

مردم عراق در چند دهه اخیر درگیر جنگ هستند ولی زمانی آنها هم از شوخی اول آوریل استفاده می کردند . اسم این روز در فرهنگ عراقی ها کیسبت نیسان است که به معنی دروغ آوریل می باشد . شوخی در این کشور ها بیشتر بین زن و شوهر ها اتفاق می افتاد . شوهر ها به همسرشان می گفتند که برای آنها کادو خرده اند و بعد آنها را سوار ماشین می کردند یا به مکانی می بردند . سپس در آنجا همسر خود را با نقاب آدم ربایی می کردند .  در سال 1998 روزنامه های عراقی ادعا کردند که دولت آمریکا سرنگون شده است و بوش از مردم عراق بخاطر چنگ معذرت خواهی کرده است . البته که این توهمی به جز دروغ سیزده نبوده است .

13بدر

سیزده به در ، ایران

در ایران ، مردم در آخرین روز تعطیل دهه اول بهار به پیک نیک می روند و بیشتر داستان ها و دروغ های خود را در دل طبیعت به خانواده می گویند . این فرهنگ در چند سال اخیر در ایران جا افتاده است و قبل از آن اطلاعی از این فستیوال نداشته اند .

برگرفته از سایت www.tripsavvy.com .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.