ریشه فستیوال روز مردگان در مکزیک

0

روز مردگان یکی از معروف ترین فستیوال های دنیا و معروف ترین فستیوال کشور مکزیک می باشد . کشور مکزیک از 31 اکتبر تا 2 نوامبر  به طور کلی تعطیل است و مردم به جشن و پایکوبی می پردازند . این جشن به نوعی با جشن روز ارواح در فرهنگ کشور های کاتولیک در ارتباط است .  در واقع عقاید کشیش های مسیحی که در مکزیک مشغول ترویج دین مسیحیت بوده اند با باور های مذهبی بومی ها در هم آمیخته شده است و این روز را به وجود آورده است .  هر چند خود مکزیکی ها ادعا می کنند که ریشه های این جشن معروف به فرهنگ مایا ها و آزتک ها بر می گردد و کاملا با تاریخ مکزیک در ارتباط است . در این قسمت از مطالب گردشگری به بررسی این روز می پردازیم .

روز مردگان

ریشه فستیوال روز مردگان در مکزیک

 

باور های مکزیکی ها در مورد مرگ

بومی های مکزیک بر این باور بودند که بعد از مرگشان لامالسیا ، فرشته مرگ ، مردگان آن ها را به سرزمینی می برد و در آنجا می توانند تا ابد زندگی کنند . این بومی ها معمولا در قبر های مردگان خود انواع و اقسام وسایلی که ممکن بود در آن دنیا به درد اموات بخورد قرار می دادند . آنها به حدی با اموات خود در ارتباط بودند که قبر های آنها را همیشه در زیر خانه های خود ایجاد می کردند تا بتوانند همیشه در کنار همدیگر باشند . این باور ها هنوز در مردم مکزیک وجود دارد .

فستیوال

تاثیر کاتولیک ها

کشتی های اسپانیایی تقریبا در قرن 16 به سواحل مکزیک رسیدند . در همان دوران بود که کشیش ها و واعظ های کاتولیک به میان بومی ها رفتند و به ترویج دین خود مشغول شدند . بومی های مکزیک تنها مردمانی بودند که با آمدن یک دین جدید ، تعصبی نشدند و به مقابله با آن نپرداختند . از آنجایی که پایه های باور های هر دو ملت یکی بود ، خیلی راحت با همدیگر ارتباط برقرار کردند . این کشیش ها تا حدی موفق بودند و توانستند در مسائلی همچون روز مردگان بر روی مکزیکی ها تاثیر بگذارند .

روز مردگان

تمسخر مرگ

در این روز مردم مکزیک با پوشیدن کاستوم های اسکلت ، در واقع مرگ را به تمسخر می گیرند . آنها بعد از این که این کاستوم ها را پوشیدند ، می رقصند ، جشن می گیرند و غذا های گوناگون می خورند . دقیقا کار هایی که مرده ها نیم توانند آنها را انجام دهند . معروف ترین شخصیت این جشن ها ، لا کارتینا است . یک اسکلت مونث که در سال 1870 توسط پورفیرو دیاز ساخته شده یود . در واقع او این شخصیت را به یاد همسر مرده اش دست کرده بود . اما این اسکلت به سرعت به اصلی ترین نماد این جشن تبدیل شد .

روز مردگان

روز مردگان در حال حاضر

روز مردگان امروزه در بسیاری از کشور ها بوجود آمده است . اما از آنجا که مکزیک با آمریکا همسایه است ، دو جشن روز مردگان و هالویین روی هم دیگر تاثیرات بسیاری گذاشته اند . امروزه در آمریکا ها این روز را جشن می گیرند و مردم کاستوم های مردگان را می پوشند . در خود مکزیک ها تاثیرات هالویین را مشاهده می کنیم ، در جایی که در جشن مردگان علاوه برا کاستوم های اسکلت ، لباس های زامبی و خون آشام هم وجود دارد .

Leave A Reply

Your email address will not be published.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.