آشنایی با لشکر تراکوتا در چین باستان

0

احتمالا طرفداران فیلم های هالیوودی با این لشکر آشنا هستند . این لشکر در فیلم معروف مومیایی و در قسمت سوم از این سری به نمایش گذاشته شده اند . این لشکر که متشکل از 7 هزار مجسمه سفالین از سرباز ها و لشکریان امپراطوری چین می باشند . از آنجایی که جنس این مجسمه ها از سفال است به این مجموعه در ایران ارتش سفالین نیز می گویند . این ارتش به همراه ادوات جنگی و وسایل بی نظیر دیگری در معبدی در چین پیدا شده اند . خیلی از باستان شناسان اعتقاد دارند که لشکر تراکوتا باید در لیست عجایب هفتگانه قرار بگیرید . این مجموعه یکی از مهم ترین و زیبا ترین آثار باستانی چین و تمام دنیا محسوب می شود . این اثر یک اثر منحصر به فرد است . با ما در مجله گردشگری یک مهاجر همراه باشید تا به معرفی لشکر تراکوتا بپردازیم .

لشکر تراکوتا

لشکر تراکوتا

تاریخچه لشکر تراکوتا

این مجسمه ها به دوران امپراطوری چین شی هوان مربوط هستند . قدمت این مجموعه به 220 سال پیش از میلاد مسیح بر می گردد . این دوره اولین امپراطوری چین باستان محسوب می شود . این مجسمه ها  که همه به اندازه های واقعی ساخته شده اند به عنوان پاسداران  معبد سلطنتی در چین باستان قرار داده شده بودند . این مجموعه در سال 1974 میلادی توسط کشاورزانی به صورت اتفاقی کشف شده است . این سربازان همراه با امپراطور خود دفن شده بودند تا در دنیای بعد از مرگ نیز به مراقبت تز او بپردازند و سلطنت او در آن دنیا نیز ادامه داشته باشد . در این مجموعه  از 7 هزار سرباز تشکیل شده است . همچنین تعداد 130 ارابه جنگی و 700 راس اسب نیز در این معبد قرار داده شده است . از زمانی که این مجموعه پیدا شده است تاکنون 2 هزار مجسمه از خاک بیرون آورده شده است . این فرایند هنوز هم در حال ادامه است .نکته جالب در مورد این مجموعه این است که هیچ دو سربازی شبیه به یکدیگر نیستند و هر کدام خصوصیات منحصر به فردی دارند .

لشکر تراکوتا

ویژگی های لشکر تراکوتا

زمانی که این مجموعه پیدا شد ، تمام سربازان آرایش نظامی خود را حفظ کرده بودند . نیزه دار ها پیاده نظام در صف های جلویی ، کماندار ها در پیشت سر آنها و سواره نظام و ارابه ها در جناحین مستقر شده بودند . همچنین یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد این مقبره ، سلاح هایی است که هنوز هم به طور شگفت آوری سالم و تیز هستند . چینی ها برای اینکه این سلاح ها قدرت خود را از دست ندهند ، بر روی صلاح ها لایه کرومی وجود داشته است که از  آسیب رساندن به آنها جلوگیری می کرده است . جالب اینجاست که این فن آوری در سال 1937 برای اولین بار توسط آلمانی ها ابداع شده بود . این نشان می دهد که چقدر امپراطوری چین باستان پیشرفته بود و دانش بالایی برخوردار ب.ده اند . جنس این سلاح ها همگی از برنز است . تاکنون 4 هزار قبضه اسلحه پیدا شده است که از تبر ، نیزه ، کمان و شمشیر تشکیل شده اند .

لشکر تراکوتا

بازدید از لشکر تراکوتا

تمام مجسمه هایی که تا به حال از مقبره بیرون آورده شده اند ، در موزه ای در شهر شی آن نگه داری می شود . این شهر که مرکز استان شاآنشی می باشد جمعیت 4 میلیونی دارد . درامد این شهر از وقتی که این موزه در شهر احداث شده است چندین برابر شده است . شما می توانید برای بازدید از این موزه در تمام روز های سال به غیر از یکشنبه ها و تعطیلات رسمی بلیط تهیه کنید و از دیدن این اثار بی نظیر لذت ببرید . هنوزه تنها 20 درصد از مقبهر مورد کاوش قرار گرفته است و بیشتر آن دست نخورده باقی مانده است . باستان شناسان از اینکه مبدا به جنازه ها و مجسمه ها آسیبی نرسد به کندی مشغول حفاری هستند . مهم ترین قسمتی که هنوز مور حفاری قرار نگرفته است ، معبد اصلی امپراطور می باشد .

منبع : 1mohajer.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.