هر آنچه که باید در مورد برج کج پیزا بدانیم

0

ایتالیا همواره یکی از مقصد های مورد علاقه گردشگران بوده است . در ایتالیا شما می توانید در هر شهر و روستایی ، بنایی پیدا کنید که چند صد سال عمر دارد و جزو آثار باستانی حساب می شود . ایتالیا همواره میزبان هنرمندان و دانشمندان از سرتاسر اروپا بوده است . در عصر رنسانس ، رقابتی بین اشراف ایتالیا شکل گرفت که هر کدام از انها با استخدام یک معمار ، سعی داشت تا بتواند زیباترین ساختمان در ایتالیا را به نام خود بسازد . این رقابت به شهر پیزا در استان توسکانی هم کشیده شد و سرنوشت یکی از عحیب ترین برج های دنیا را رقم زد . برج کج پیزا مطمئنن تنها برج در تمام دنیا نیست ، ولی مطمئنن معروف ترین آنها است . در این قسمت از مجله گردشگری یک مهاجر به معرفی کامل برج کج پیزا می پردازیم .

 برج کج پیزا

برج کج پیزا

تاریخچه برج کج پیزا

در سال 1173 ساخت این برج شروع شد . ظاهرا اولین معمار این برج شخصی به اسم دیوتیسالوی بوده است که اصلیتی لاتین داشته است . ولی مدتی بعد از شروع به کار می فهمد که برچ کج است و به صورت عمود بالا نمی رود . بعد از اینکه یک ماه با روش هایی قصد داشت برج را صاف کند و موفق نشد ، دست از کار کشید و ساخت این برج 100 سال به دلیل جنگ بیزانس با جنوا، لوکا و فلورانس به تعویق افتاد . بعد از این معمار ، دو نفر دیگر هم بر روی این برج کار کردند که هیچ کدام موفق نشدند تا این کج بودن را از بین ببرند . اولین معمار شخصی به اسم پیزانو بود که بعد از اینکه چهار طبقه از این برج را ساخت دست از کار کشید . بالاخره بعد از صد سال معماری به اسم جووانی این برج را با همان حالت کج به اتمام رساند . این برج در ابتدا یک انحراف  ۲.۴ متری داشت که به مرور زمان هم به انحراف ان افزوده می شود به طوری که امروزه انحراف این برج به 2.8 متر رسیده است و تخمین زده شده است که تا 80 سال دیگر این برج به طور کلی فرو خواهد ریخت . به همین دلیل است که هیچگاه در این برج ناقوسی نواخته نشده است . دلیل اصلی این انحرافات زمین باتلاقی پیزا است . پیزا در زبان یونانی به معنی باتلاق است .

 برج کج پیزا

تلاش برای بقای پیزا

در طی سال ها راهکار زیادی برای اینکه این برج صاف شود و بتواند به حیات خود ادامه دهد ، ارائه شده است که تاکنون هیچکدام فایده ای نداشته است . از جمله این تلاش ها می توان به قرار دادن یک وزنه 800 کیلویی در قسمتی از برج اشاره کرد تا بتواند برج را به صورت قائم نگه دارد که البته تا حدودی نیز این کار را کرده است. در طی سال های اخیر برخی ستون های این برج را برداشته اند و همه روزه میزان تحمل وزن سقف های این برج هشت طبقه اندازه گیری می شود تا از تخریب آن جلو گیری کنند . این برج طی دو جنگ جهانی و چندین زلزله ای که در شهر پیزا اتفاق افتاده است ، مقاومت کرده و آسیبی ندیده است .

 برج کج پیزا

بازدید از پیزا

برای اینکه از این برج دیدنی تا وقتی هنوز دیر نشده است دیدن کنید باید به شهر پیزا در استان توسکانی بروید . در این شهر ایستگاه های اتوبوس زیادی هستند که به مقصد برچ پیزا حرکت می کنند و شما می توانید با پرداخت دو یورو سوار آنها شوید . اما قبل از اینکار باید از وبسایت برج پیزا مطمئن شوید که آیا آن روز برج تعطیل است یا نه . از آنجایی که هر روزه این برج بررسی می شود ، ممکن است بعضی روز ها این برج تعطیل باشد . قیمت بلیط ورود به برج نیز نفری 30 یورو است .

منبع : 1mohajer.com

Leave A Reply

Your email address will not be published.